Уроци по пиано
ЗАНИМАНИЯТА С МУЗИКА РАЗВИВАТ ИНТЕЛЕКТА, УМА И ВЪОБРАЖЕНИЕТО, ВЪЗПИТАВАТ В САМОДИСЦИПЛИНА И ЛИЧНА ОТГОВОРНОСТ, ФОРМИРАТ ЕСТЕТИЧЕСКИ ВКУС И ВЪТРЕШЕН СТРЕМЕЖ КЪМ КРАСОТА, СЪБУЖДАТ КРЕАТИВНИТЕ ЛИЧНОСТНИ УМЕНИЯ И НОСЯТ РАДОСТ!
Уроците по пиано са един от пътищата за постигане на хармонично развитие на детето и израстването му в пълноценна личност. Съобразени са с възрастта, нивото, личните предпочитания, потребности и интереси на учениците и не на последно място – с психологическите характеристики. Много важен елемент при подрастващите
При най-малките подходът е игрови. Урокът се провежда като игра, продължава не повече от 40 минути и включва няколко дейности – пеене, интониране, пляскане с ръце. В не- редки случаи, в този етап е подходящо да се включат и дейности от други изкуства, например – рисуване и танц. Развива се музикалният слух, чувство за ритъм и метрум, формират се основните клавирни познания и постепенно се въвеждат отделните елементи от инструменталното обучение. Целта е детето да учи с желание и лекота, без излишен натиск и амбиция за ранно професионално ориентиране в областта на класическото пиано.
При професионално ориентираните ученици, подходът естествено е различен.
За повече виж ТУК
Уроци по солфеж и теория на музикалните елементи
Уроците по солфеж и теория на музикалните елементи съпътстват обучението по пиано. В различните възрастови етапи те практикуват заедно или отделно, в зависимост от няколко фактори.
При най-малките те не се отделят от урока по пиано. В един следващ етап въз основа на нивото, артистичните и музикални заложби на ученика, възрастта и интересите, солфежът и теорията се обособяват като самостоятелни часове. В ранния етап на обучението, теоретичните понятия се въвеждат под формата на игра и без излишно усложняване. Детето пее, показва с ръце, пляска, рисува, пише и танцува.
За повече виж ТУК
Теория на музикалните елементи
Теория на музикалните елементи, както става ясно от самото име, е предмет, който се занимава с основните теоретични познания за музикалния текст, въвежда и разяснява терминологични понятия. Тази дисциплина става част от обучението по пиано, в един следващ етап на развитие, при по-напреднали и/или при професионално ориентираните ученици.
За повече виж ТУК
ПОВЕЧЕ ЗА ПОЛИНА АНТОНОВА
Полина Антонова е родена през 1977 в гр. Бургас. Започва обучението си по пиано на петгодишна възраст. През 1996 завършва Средно музикално училище "проф. П. Владигеров" – Бургас, в класа по пиано на Мариана Канева.
Започва активната си пианистична изява на 13 годишна възраст, когато е нейният първи самостоятелен концерт.
На четиринадесет е солист на камерен ансамбъл "Дианополис", с диригент Николай Султанов, а година по-късно солира на Бургаска филхармония под диригентството на Иван Кожухаров.
През 2000 се дипломира в Национална музикална академия (НМА) "проф. П. Владигеров" с бакалавърска, а през 2003 и с магистърска степен в класа по пиано на проф. Йовчо Крушев и камерна музика, в класа на проф. Виктор Чучков.
Полина Антонова има специализации в НМА "проф. П. Владигеров" по пиано /2000-2001/ в класа на проф. Крушев, музикална педагогика /2003-2004/ и камерна музика /2004-2005/ в класа на проф. Жени Захариева. Посещавала е майсторските класове на проф. Паоло Поличи, проф. Константино Мастропремиани, проф. Атанас Куртев.
През 2015 Полина Антонова успешно защитава докторат на тема: "Архивът на Димитър Ненов: систематизации, интерпретации, анализи" в Института за изследване на изкуствата при БАН, с научен ръководител проф. д.изк. Елисавета Вълчинова –Чендова. От м. април 2016 тя е главен асистент в сектор "Музика"в института. Основните изследователски интереси на пианистката са в областта на музикознанието, история на българската музика (композиторско творчество и изпълнителско изкуство).
* Полина Антонова е носител на І-ва награда – камерна музика, Международен конкурс "Музиката и земята", София, 2004;
* ІІ награда – камерна музика, Международен фестивал "Надежди, Таланти, Майстори", Добрич, 2003;
* ІІІ награда – пиано, Музикални дни "Д. Ненов", Разград, 1991; Лауреат на ХІІ национален конкурс "Светослав Обретенов", пиано, Провадия, 1990; І награда от ХІV конкурс за най-добро изпълнение на българска творба, Бургас, 1990.
ОБРАЗПВАНИЕ
НМА "Проф. Панчо Владигеров"-гр.София, Пиано, камерна музика - Магистър
Институт за изследване на изкуствата-гр.София, Доктор по музикознание и музикално изкуство
КОНТАКТИ
гр.София,
ул.Черковна
тел.: 0887 231 888