10 стъпки към това как да бъдем по-добри родители

  1. Всяко дете има най-голяма нужда от обич

Обичта е съществен елемент на позитивното възпитание. Колкото по-често показвате на детето своята обич като го прегръщате и целувате, и му казвате „обичам те”, толкова по-силно детето ще иска да покаже, че я е заслужило. Обичта помага на детето да бъде уверено в себе си и да има самочувствие.

  1. Изслушвайте внимателно детето си

Интересувайте се какво прави и какво чувства. Успокойте го, че силните чувства са в реда на нещата, стига да са изразени по подходящ начин. Колкото по-често правите това, толкова по-рядко ще ви се налага да стигате до наказания.

  1. Ограниченията са в полза и в най-любящото семейство

Да бъдеш родител включва и това да очертаваш граници. Не забравяйте обаче, че е нещо напълно нормално и естествено детето да изпробва тези граници. Това не е непослушание, а част от процеса на учене. Децата се чувстват по-сигурни, ако вие спазвате границите, които сами сте очертали, при положение, че са разумни, дори и да се оплакват от тях от време на време.

  1. Смехът помага за разтоварване при трудни ситуации

Понякога родителите стават толкова сериозни, че родителството престава да им носи радост. Забелязвайте забавните страни на това да сте родител и си позволявайте да се смеете, когато е възможно.

  1. Да виждате света през погледа на детето и да си представяте какво чувства то, е ключът за разбиране на неговото поведение. Спомнете си как сте се чувствали, когато сте били дете и колко неразбираем ви се е струвал светът на възрастните, когато са се отнасяли с вас несправедливо.

  1. Хвалете и окуражавайте детето си

Очаквайте, че детето ще се държи добре и насърчавайте усилията му. Хвалете го за доброто му поведение и се стремете да игнорирате неправилното. Колкото повече натяквате на детето си, толкова по-малко ще ви слуша.

  1. Уважавайте детето си така, както бихте уважавали един възрастен.

Позволявайте му да участва във вземането на решения, особено в тези, които пряко го засягат. Изслушвайте внимателно неговото мнение. Ако ви се прииска да му кажете нещо оскърбително, помислете първо как то би прозвучало на някой възрастен. Извинете се, ако сте постъпили неправилно.

      8.  Установете програма за деня

Малките деца ще се чувстват по-сигурни и по-лесно ще се избегне конфликт, ако има ясна програма за деня. Те са по-доволни, когато имат въведени постоянни часове за ядене, сън и шумни игри.

    9.  Във всяко семейство са необходими определени правила, но с малките деца бъдете по-гъвкави. След като вече сте установили правилата във вашето семейство, придържайте се към тях. Децата наистина ще се чувстват много объркани, ако днес им налагате едно правило, а на другия ден го отменяте. Понякога обаче, извън дома ви, е необходимо съобразяване с други правила и те трябва да бъдат обяснени на детето.

     10.  Не забравяйте собствените си потребности!

Ако усетите, че възпитанието на децата ви дотежава и, че търпението ви се изчерпва, отделете малко време само за себе си. Направете нещо, което ви е приятно. Ако усетите, че губите контрол върху себе си и всеки момент лесно бихте си позволили дори грубо поведение към детето или да му се скарате, излезте за малко, успокойте се и пребройте до десет.

Как може да се помогне на детето към добро поведение?

Повечето родители се тревожат дали постъпват правилно. Разбира се няма „идеални” родители. Всички родители изпитват трудности и се тревожат как тяхното поведение се отразяват на децата им. Един от проблемите, които тревожат родителите, са възпитателните мерки, т.е. как могат да накарат децата да се държат “добре”. За много родители този въпрос може да се окаже много труден . Всеки има свое собствено мнение по въпроса как да се възпитават децата. Дали твърде малкото наказания означават, че децата са се измъкнали от контрола ни? Дали налагането на прекалено сурова дисциплина няма да ги настрои срещу нас? Знаем, че на децата са потребни граници, за да могат да се чувстват в безопасност, но не е лесно да се определят тези граници.

Тук са представени позитивни начини за насърчаване на децата да се държат добре. Позитивният подход се състои в това да хвалите детето и да го насърчавате към положително държане. Да му показвате, че забелязвате кога то се държи добре. Позитивният подход изключва биене на детето. Някои родители се страхуват, че ако не бият децата си ще загубят контрол върху тях, но всъщност се случва точно обратното. Колкото по-често показваме на децата си любов и уважение и, колкото по-добре децата разбират защо искаме да се държат по определен начин, толкова по-силно ще искат да изпълнят нашите очаквания.

Позитивни избори на родителите

Давайте на децата пример за добро поведение

Децата се учат като подражават на другите. Те ще копират и вашите постъпки.

Променяйте околната среда, а не децата

По-добре е да държите ценни, опасни или чупливи предмети извън досега на детето, отколкото да го наказвате за неговото естествено любопитство.

Изказвайте своите желания позитивно!

Казвайте на децата какво могат да правят, а не какво не трябва да правят.

Поставяйте изпълними изисквания

Не забравяйте да се запитате дали вашите изисквания отговарят на възрастта и състоянието на детето. Бъдете по-търпеливи, ако детето е още малко или, ако е болно, или уморено.

Не се осланяйте прекалено на награди и наказания

Колкото по-големи стават децата, толкова по-малък е ефектът от наказанията и наградите. Обяснявайте причините за своите решения. Преговаряйте с по-големите деца, а с по-малките прилагайте тактиката на отвличане на вниманието.

Изберете възпитание без бой и крясъци

Понякога може да ви се струва, че боят е ефикасен и да се увлечете да удряте по-силно детето, за да постигнете същия резултат. Да крещите на децата или непрекъснато да ги критикувате е крайност, която също е вредна за него и може да доведе до трайни емоционални затруднения. Такива наказания няма да помогнат на детето да развие чувство на самоконтрол и уважение към другите.

Какво споделят родителите за наказанието

Не смятам, че боят може да допринесе за желания резултат, а когато децата са по-големи, с бой само ги отблъскваш от себе си. Все пак прилагам някакви форми на дисциплина, например изпращам ги в стаята им”.

Всичко зависи от това в какво настроение съм. Старая се да обясня на децата защо тяхното държане не е правилно или не обръщам внимание на държанието им – и двата начина са ефикасни. Когато съм в лошо настроение, обаче, или не съумея да се овладея – тогава им се карам или ги пошляпвам”.

Родителите са просто хора, а възпитанието на децата понякога е доста тежка работа, особено когато трябва да мислят и за много други неща. Възможно е да си излеете яда върху детето, когато сте в стрес, но после се чувствате виновни!

Разбираме защо родителите бият децата си. Но, както показват резултатите от редица изследвания, в повечето случаи те не са имали намерение да го направят – бият ги, защото са се почувствали безпомощни, под влиянието на стрес или са в лошо настроение. След това се чувстват зле, че не са успели да се овладеят. Боят не е успешен начин за убеждаване на децата да се държат добре, напротив – учи на агресия, поражда бунт и води до отслабване на връзката между родителя и детето.

Факти, които може да ви учудят…

Понякога непослушанието и недисциплинираността са показателни за здравето на детето!

Децата по природа са любопитни и изпълнени с ентусиазъм. Това е причината понякога поведението им да е такова, че на родителите да им се струват непослушни, но би било много чудно, ако детето не пробва нови неща или пък не прави грешки. Това не означава, че на децата трябва да им се позволява всичко! Трябва да знаят правилата, задълженията във вашето семейство и да се научат да сътрудничат с другите. За да помогнете на децата да развият самоконтрола у себе си се изисква време и търпение.

Децата често не разбират защо ги наказват

Изследванията показват, че правилата на възрастните са често много неясни за децата. Децата не винаги разбират какво лошо са направили, особено след като са им зашлевили плесница, тъй като са сърдити и притеснени, за да мислят ясно.

Децата имат право на позитивни възпитателни мерки

Правителството на България се задължи да спазва разпорежданията на Конвенцията на Обединените нации за правата на детето. Тя гласи, че децата имат права, а едно от тях е правото на защита от всякакви форми на физическо и психическо насилие и преднамерено унижение.

Давайки на децата възможност да правят избор, им помагаме да се държат по-добре.

Не им се карайте за незначителни неща. Позволявайте им да правят собствен избор – сами да решават какво да облекат или какво ще ядат, за да не се чувстват засегнати от това, че непрекъснато ги контролирате. Такъв подход помага да се избегне раздразнение или неприятно държане от страна на децата.

Ако искате детето ви да бъде способно да общува, ще трябва да го научите на социални умения. Същото се отнася и за всички други умения. Няма никаква разлика!

Вие можете да промените живота на детето си чрез трениране на мозъка му, така че то успешно да функционира и на социално, и на емоционално, и на академично ниво. Ето как:

Ограничете технологиите и се свържете с тях емоционално

Наберете им цветя, смейте се заедно, гъделичкайте ги, оставете им мила бележка в раницата или под възглавницата, изведете ги на обяд в делничен ден, танцувайте заедно, пълзете заедно, бийте се с възглавници. Вечеряйте семейно, играйте настолни игри, отидете на колоездене, на разходка с фенерче през нощта…

Тренирайте отлагането на удовлетворението

Накарайте ги да чакат!!! Нормално е да има „Скучно ми е!“ от време на време – това е първата стъпка към творчеството. Постепенно увеличавайте времето за изчакване между „искам“ и „получавам“. Избягвайте използването на технологии в колата, ресторанта, а вместо това ги научете докато чакат да разговарят или да играят на думи. Ограничете яденето на „боклуци“ между основните хранения.

Не се страхувайте да определяте граници. Децата се нуждаят от ограничения, за да растат здрави и щастливи!

Всеки човек живее според границите си. Направете график за времето за хранене, времето за сън, времето за компютърни игри и гледане на филмчета. Помислете за това, което е добро за тях, а не за това, което искат или не искат. Те ще ви благодарят за това по-късно в живота си. Възпитанието е трудна работа. Нужно е да сме креативни, за да направим това, което е добро за тях, тъй като през по-голямата част от времето, това е точно обратното на това, което искат. Децата имат нужда от закуска и питателна храна. Имат нужда да прекарват време на открито и да си лягат в определено време, за да отидат годни за учене в училището на сутринта. Превърнете нещата, които не харесват да правят в нещо забавно и емоционално стимулиращо.

Учете децата да вършат монотонна работа от ранна възраст, тъй като това е в основата на работоспособността в бъдеще.

Сгъване на прането, подреждане на играчките, слагане на дрехите по закачалките, разопаковане на хранителните стоки, оправяне на масата и леглото, например. Бъдете креативни. Направете така, че мозъкът им да свързва работата с нещо положително.

Учeте ги на социални умения

Учете ги на споделяне, печелене/загуба, компромиси, комплименти и на „вълшебните думички“. От моят опит, децата се променят в момента, в който родителите си променят отношението към родителската си роля. Помогнете на децата си да успеят в живота чрез обучение и укрепване на мозъка навреме, за да не стане прекалено късно!

 

  



  Кариерни статии